Prečo vaša diéta nefunguje

PREČO VAŠA DIÉTA NEFUNGUJE


Mgr.Stanislava Balogová - výživový poradca - prečo vaša diéta nefunguje

Ak ste vyskúšali všetko možné i nemožné, ale neschudli ste, niekde musí byť chyba. Netrápte sa zbytočne!

Ktorá žena by nechcela byť štíhla? Závidíte tým, ktoré môžu jesť čo chcú a koľko chcú a nepriberú ani gram? Vyskúšali ste rôzne redukčné diéty aj prípravky sľubujúce zaručený a trvalý efekt, no stále ste XXL? Pýtate sa, či je problém v diétach, alebo vo vás?



DIÉTNE MÓDNE VLNY

Ženy na celom svete skúšajú stovky redukčných programov, väčšinou bez trvalého úspechu. Prečo nefungujú? „Drvivá väčšina ľudí siahne po postupoch, ktoré sa dajú charakterizovať jedným slovom: bludy. Len zázračných diét som napočítal tristo. Striedajú sa ako móda. Niekedy bola v kurze tukožrútska polievka, potom sa na pomyselnom móle prechádzala pani Atkinsová, nosili sa diéty podľa krvných skupín alebo delená strava. Nedávno vyšla z módy 90-dňová rozlišovacia diéta, ale ešte sa jej môžete držať a budete „in“, o chvíľu však príde diéta štyroch idotov. Že tú ešte nepoznáte? Niektorá kolegyňa alebo susedka vám ju opíše, prefotí, prípadne pošle e-mailom,“ hovorí doktor Ivan Majerčák.


AKO NA HOJDAČKE

Schudli ste, ale po čase ste opäť začali priberať? Podľa odborníka nielen vo fyzike, ale aj v obezitológii platí zákon akcie a reakcie. „Všetky rýchle a zaručené diéty vedú k jojo-efektu. Hmotnosť sa postupne vráti na pôvodnú a veľmi často si organizmus pridá ešte kilo-dve navyše. Väčšinou polroka po skončení diéty či hladovky, pri dlhších diétach aj po roku či dvoch. Nie je to však pacientova chyba. Každý si totiž myslí, že niekde zlyhal. Ešte horšie je vysvetlenie typu, táto diéta nebola pre mňa dobrá, preto siahne po inej. Jojo-efekt je prirodzená obranná reakcia organizmu, ktorý si chráni svoj zásobný tuk ako peniaze v banke a po každej rýchlej diéte sa obáva ďalšieho hladovania. Je to akýsi metabolický pud sebazáchovy, keď si telo aj z normálneho príjmu potravy začne dopĺňať rýchlo stratený zásobný tuk,“ vysvetľuje odborník.

Keď schudnete 10 kg, z toho 5 kg tvorí tuk a 5 kg svaly a znovu priberiete, telo si uloží 10 kg tuku. S každým ďalším jojo-efektom sa množstvo tuku v tele zvyšuje.


RIZIKÁ HLADOVANIA

V zúfalej snahe schudnúť sa mnohé ženy bezhlavo vrhajú do extrémov. Neuvedomujú si, čo sa začne diať v ich organizme, keď hladujú, ani aké zdravotné následky to môže mať. „Z medicínskeho hľadiska sa hladovka neodporúča ako riešenie chronických zdravotných problémov a nepatrí ani do štandardnej liečby obezity. Samozrejme, zníženie hmotnosti pri hladovke môže viesť k ústupu bolestí kĺbov, hlavne veľkých váhonosných kĺbov, ktoré sa pri nadváhe a obezite preťažujú. Stať sa však môže aj opak. Pri redukcii svalovej hmoty sa môže narušiť statika chrbtice, čo môže spôsobiť nové ťažkosti aj bolesti.“


DEDIČSTVO PO PREDKOCH

Čím viac diét skúšate, tým viac sa vaše telo učí šetriť. Túto vlastnosť sme zdedili po dávnych predkoch, u ktorých sa obdobie hojnosti striedalo s obdobím hladovania. „Geneticky je náš organizmus nastavený na prežitie v nedostatku. Teória úsporného genotypu vychádza z predpokladu, že ľudský rod sa tisíce rokov vyvíjal v prostredí nedostatku, takže naše telo a metabolizmus sú naučené svoj zásobný tuk chrániť a šetriť,“ hovorí doktor Majerčák.

Zvaľujete na rodičov vinu za svoju nadváhu? Podľa odborníka gény v zmysle –aká matka, taká Katka – sú skôr mýtus. Zdedíte skôr jedálny lístok, spôsob života, vzťah k phybu, to však nie sú gény, ale výchova.

Katku naučí mamka variť to, čo varila aj jej mamka. Riziko nadváhy ovplyvňuje hmotnosť matky pred otehotnením aj počas tehotenstva.

Menopauza je len jedno z rizikových období, keď u žien dochádza k zvýšeniu hmotnosti. Liečba nadváhy v menopauze aj po nej je rovnaká ako u žien s pravidelnou menštruáciou.


CHOROBA AKO KAŽDÁ INÁ

Základný problém je v tom, že nadváhu či obezitu nepovažujeme za chorobu. Pritom je to taká istá diagnóza ako vysoký krvný tlak alebo cukrovka. „Pacienti často navštevujú lekára s banálnejšími problémami, ale s nadváhou a obezitou za ním neprídu. A ak aj prídu, často je chyba na strane lekára, ak jediným odporúčaním je: Schudnite! To je to isté, ako keby vám úrazový chirurg povedal, aby ste si sami operovali zlomenú nohu. Takýto pacient si myslí, že má len slabú vôľu a verí, že keď sa bude viac hýbať, menej jesť, zmení životný štýl, tak schudne. Nedokáže pochopiť, že bez odbornej pomoci si neporadí.“


NEDAJTE SA NACHYTAŤ

Prípravky a pomôcky na spaľovanie tukov môžu mať rôznu podobu – náplasti, čaje, tabletky, spacie vaky, jedno však majú spoločné – sľubujú zázračné schudnutie, ale nefungujú alebo majú len krátkodobý efekt, niektoré sú dokonca zdraviu škodlivé.

„Žiadny liek nedokáže schudnúť za vás. Liečba pozostáva z úpravy stravy a cielene ordinovanej pohybovej aktivity.“


BEH NA DLHÚ TRAŤ

Unáhlené rozhodnutia a činy nemajú dlhé trvanie. Stará latinská múdrosť Festina lente (ponáhľaj sa pomaly, alebo pomaly ďalej zájdeš) platí aj pri liečbe nadváhy a obezity. „Čím pomalšie odoberáme organizmu jeho zásobný tuk, tým viac znižujeme riziko spätného nárastu hmotnosti. Telo si totiž svoje zásoby tuku až nerozumne chráni a takmer ho nepoužíva ako zdroj energie. Len pri správne ordinovanej liečbe je možné dosiahnuť ochranu svalstva a selektívnu redukciu tukových zásob,“ upozorňuje odborník.


DIÉTA NA MIERU?

Nečakajte, že dostanete do ruky vytlačený jedálny lístok či špeciálnu diétu. Spolu s dietológom musíte nájsť chyby vo svojom stravovaní a napraviť ich.

Ak máte „len“ vysoký denný energetický príjem, postupne a pomaly ho začnete znižovať. Keď je energetický príjem v norme, ale máte nesprávne zastúpenie cukrov, tukov a bielkovín, upravia vám zloženie stravy. Ak jete príliš rýchlo, že ani nevnímate čo ste zjedli a koľko, začnete si zaznamenávať čas, kedy a ako rýchlo ste zjedli svoju porciu. Ak ráno nejete, obed si dáte pomerne zdravý, ale podstatnú časť denného kalorického príjmu zjete až večer, naučia vás raňajkovať, obedovať a dve hodiny pred spaním už nejesť.

Keď to isté jedlo zjete ráno, priberiete z neho menej, ako keby ste ho zjedli večer. Množstvo tuku uloženého v brušnej dutine signalizuje aj obvod pása. Ženy by mali mať obvod pása menej ako 80 cm, muži menej ako 94 cm. Čím objemnejší pás, tým vyššie je riziko srdcovo-cievnych a metabolických komplikácií.


AKO ĎALEJ?

Pýtate sa ako si udržíte optimálnu hmotnosť, aby celá vaše námaha nevyšla nazmar a nezažili ste ďalšie sklamanie? „Pacient musí naďalej dodržiavať diétno-režimové opatrenia aj zmeny v životnom štýle. Na redukciu zásobného tuku nie sú nutné sofistikované fitnescentrá či dômyselne zostavené cvičiace a mučiace prístroje a už vôbec nie elektrické zázraky, ktoré cvičia za vás, zatiaľ čo vy sedíte pred televízorom. Väčšinou stačí chodiť! Že to znie príliš jednoducho? Áno, je to jednoduché tvrdí odborník a dodáva: „Stačí ak vám odborník stanoví pulzovú frekvenciu, ktorú treba udržiavať počas prechádzky. Rýchlosť sa prispôsobí vašim kĺbom a stupňu nadváhy. Najčastejšie vystačíme s rýchlosťou 5km/h, čo je štandardná rýchlosť chôdze. Priaznivé zdravotné účinky stráca chôdza pomalšia ako 3,6 km/h. Existuje čoraz viac dôkazov, že za obvod pása je zodpovedný práve nedostatok pohybu.

Čo vy na to? Chcete zostať štíhla aj po 40-tke? Podporíte svoje srdce a kĺby novým životným štýlom? Ak sa tak rozhodnete, rada vás uvidím vo svojej dietetickej poradni – diabutik!


Použité zdroje:
časopis Báječná žena, č. 41, 2020