Motivačný kalendár

KALENDÁR PRE ZDRAVŠÍ A ŠŤASTNEJŠÍ NOVÝ ROK


Mám pre vás malý darček, je ním kalendár, motivačný, ozdravujúci, pre šťastnejší nový rok. Určite si hovoríte, že s kalendárom prichádzam trochu neskoro, však? Nezáleží na tom, v ktorom roku tento kalendár otvoríte, dokonca nie je dôležitý ani mesiac či deň. Podstatné je, že ste sa rozhodli zmeniť svoj život k lepšiemu, podporiť svoje zdravie, naštartovať pozitívne myslenie a vnímať dni, týždne, mesiace a roky inak ako doposiaľ. „Aj cestu dlhú tisíc míľ musíme začať prvým krokom.“ Ste tu správne, vstúpte a začnite žiť svoj nový zdravší a šťastnejší život už teraz.


1
Kúpte si domov živé kvety, pri pohľade na ne pocítite príval energie.
2
Dohodnite si stretnutie s priateľmi. Ľudia, ktorí majú dobré medziľudské vzťahy mávajú nižší krvný tlak.
3
Zemiakovú kašu dnes zameňte za pyré z mrkvy a červenej repy.
4
Jedzte uvedomelo, v neprítomnosti TV či počítača, lepšie tak zistíte, kedy ste plní.
5
Upracte si kanceláriu a pracovný stôl, poriadok údajne navodzuje k výberu zdravšieho jedla.
6
Pridajte si do raňajok bobuľovité ovocie, obsahuje flavonoidy, ktoré zlepšujú koncentráciu.
7
Odmeňte sa novou knihou alebo rodinným výletom po úspešnom splnení náročnej úlohy. Prospeje to vášmu telu i duši.
8
Doprajte si dostatok spánku. Po nezdravom jedle ako je fast-food siahajú najčastejšie tí, ktorým spánok chýba.
9
Pripravte si dnes na obed rybu, je zdrojom bielkovín s nižším obsahom tuku ako červené mäso.
10
Myslite pozitívne. Ak sa vám nedarí udržiavať pozitívne myšlienky dlhodobo, pokúste sa o to aspoň dnes a na konci dňa zistíte, ako dobre ste sa rozhodli.
11
Posypte si raňajkovú kašu makom. Okrem iného je mak bohatým zdrojom tiamínu, ktorý udržiava zdravý kardiovaskulárny systém a nervovú sústavu.
12
Navštívte výživovú poradňu, alebo kurz zdravého varenia. Vedci zistili, že absolvovanie len prvých štyroch sedení môže mať dlhodobý vplyv na zdravé stravovanie ľudí.
13
Zacvičte si pred jedlom a vaše telo tak využije bielkoviny efektívnejšie.
14
Ochutnajte dnes nový druh zeleniny, alebo si uvarte jedlo so zeleninou, ktorú používate v kuchyni najzriedkavejšie.
15
Permanentka do fitka nie je podmienkou aktívneho života, stačí sa viac hýbať počas dňa. Preto, pokiaľ to váš zdravotný stav dovoľuje, vždy používajte schody.
16
Vylepšite si nedeľné pečené kurča kurkumovou marinádou. Toto protizápalové korenie vám pomôže zmierniť bolesti kĺbov a svalov.
17
Snažte sa spať minimálne 7 hodín a viac. Dlhodobý nedostatočný spánok vám pridáva na metabolickom veku + 8 rokov.
18
Doplňte si zásoby mrazenej zeleniny a ovocia.
19
Neľakajte sa ak sa pri cvičení príliš zadýchate, je to pre vaše pľúca zdravé.
20
Ak nepoznáte ochorenia svojich predkov, je načase prebádať rodinnú anamnézu a upraviť svoj životný štýl na základe zistených informácií.
21
Dlhé vysedávanie škodí zdraviu a spája sa s obezitou, cukrovkou 2. typu a inými závažnými ochoreniami. Preto každú polhodinu vstaňte a pohybujte sa 1 až 2 minúty.
22
Nachvíľu sa zamerajte na dychové cvičenie – nádych 4 sekundy, výdych 8 sekúnd, môžete tak znížiť stresový hormón kortizol.
23
Sledujte svoj pitný režim, je to najjednoduchší, najlacnejší a najspoľahlivejší spôsob detoxu.
24
Nechajte dnes svoje auto v garáži a choďte do práce pešo alebo na bicykli.
25
Vychutnajte si šálku kvalitnej neochutenej kávy, v primeranom množstve môže pôsobiť ako prevencia proti ochoreniam pečene.
26
Pri čistení zubov si vymeňte ruky, používaním vašej menej dominantnej ruky posilníte svoje zmysly. Pokročilejší môžu pri tom dokonca stáť na jednej nohe.
27
Dajte si pravidelne 2-týždňovú pauzu od alkoholu, znížite tak riziko vzniku stukovatelej pečene.
28
Ak medzi vaše charakteristické črty patrí váhavosť či hanblivosť, prečítajte si knihu so sebavedomým či cieľavedomým protagonistom a osvojte si niektoré z jeho činov.
29
Ste zaneprázdnení a nemáte čas zdravo variť každý deň? Uvarte si obľúbený pokrm vo väčšom, jednotlivé porcie zamrazte a servírujte zakaždým s inou prílohou.
30
Večer v divadle dokáže povzbudiť vaše srdce rovnako ako 30 minútové kardio, tak rýchlo skontrolujte kultúrny program vo vašom okolí.
31
Človek je súčasťou prírody, nezabúdajte na to a prijímajte vitamíny a minerály prevažne z ich prirodzených zdrojov, nie pomocou výživových doplnkov.