Čo o mne napísali klienti

ČO O MNE NAPÍSALI KLIENTI


Mgr.Stanislava Balogová - výživový poradca - čo o mne napísali klienti

Cukrovka alebo diabetes mellitus je ochorenie, ktorým na Slovensku trpí cca 400 000 ľudí a ročne pribudne asi 22 000 nových prípadov. Najväčší problém vidím v tom, že diabetologické ambulancie nedisponujú diétnymi sestrami, ktoré by mohli nových pacientov dostatočne kvalitne edukovať v oblasti diabetickej diéty. Títo ľudia, najmä novodiagnostikovaní diabetici, poväčšine vnímajú svoju cukrovku tak, že ju možno dostať pod kontrolu len za pomoci liekov alebo inzulínu. Dovolím si z praxe aj z vlastnej skúsenosti tvrdiť, že to tak nie je. Ba dokonca mnohí moji klienti, po absolvovaní edukačného programu v mojej výživovej poradni, už lieky na cukor vôbec užívať nepotrebujú, čo ma neskutočne teší a napĺňa. Na to, aby človek zmenil život k lepšiemu, nie je nikdy neskoro!


Diabetes mellitus II. typu je ochorenie často diagnostikované ľuďom vo vyššom veku, ktorí sami od seba nedokážu ľahko zmeniť životný štýl ani svoje zdraviu škodlivé stravovacie návyky. Nehovoriac o tom, že mnohí z nich sú presvedčení o pravdivosti všakovakých mýtov a poloprávd ľudového liečiteľstva, ktorými si skôr ubližujú ako sa liečia. Diabetes mellitus I. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré je naopak zväčša diagnostikované deťom a mladým dospelým. Mladší pacienti sa dokážu novým pravidlám racionálneho stravovania prispôsobiť síce oveľa ľahšie, ale každý jeden z nich vrátane ich rodičov potrebujú mentora, ktorý im ukáže správny smer. Zďaleka to nie je len o použití inzulínu. Hoci je to život zachraňujúci liek, pokiaľ pacient radikálne nezmení postoj k stravovaniu, inzulín samotný mu život dostatočne neskvalitní.


Mojou prácou sa snažím predovšetkým motivovať a vzdelávať mojich klientov v oblasti zdravého životného štýlu. Nejde len o diabetikov, ale moje služby vyhľadávajú pochopiteľne aj ľudia s touto diagnózou. Oslovila som preto niekoľkých z nich po ukončení ozdravného a edukačného programu v mojej poradni o vyplnenie krátkeho dotazníka. Ak vás zaujíma, ako odpovedali na otázky v ňom a čo si myslia o dietetickej poradni diabutik, čítajte ďalej. A pokiaľ sa cukrovka I. či II. typu týka aj vás, alebo vašich blízkych, neváhajte ma kontaktovať a objednajte sa na prvú konzultáciu zdarma.


KDE STE SA DOZVEDELI O VÝŽIVOVEJ PORADNI DIABUTIK?

"O výživovej poradni diabutik som sa dozvedel vďaka manželke, ktorej som išiel predpísať lieky a v čakárni bol leták a kontakt na diabutik." (M. V., Harmanec)

"Od svojej ošetrujúcej lekárky MUDr. Bartkovej a z internetovej stránky www.diabutik.sk" (J. T., Banská Bystrica)

"Zo zdravotných dôvodov som bola hospitalizovaná v nemocnici. Po ukončení liečby ma doporučila pani doktorka." (K. S., Banská Bystrica)

"Z časopisu DIABETIK." (J. K., Zvolen)


PREČO STE SA ROZHODLI NAVŠTÍVIŤ VÝŽIVOVÚ PORADŇU DIABUTIK?

"Bola to moja taká potreba, lebo som mal nadváhu, viacero závažných ochorení a veľké množstvo liekov, ktoré som musel brať počas celého dňa."

"Z dôvodu zhoršujúceho sa môjho zdravotného stavu."

"Nakoľko som bola v takej situácii, že sama by som to nezvládla, všetky tie recepty, podľa ktorých som varila, boli pre mňa veľkým prínosom. Za učenie a trpezlivosť vo všetkom ohľadom stravy ďakujem pani Balogovej."

"Rozhodnutie si zlepšiť glykémie pod dozorom a aj schudnúť. Hlavne sa cítiť lepšie."


ZAKÚPILI STE SI PROGRAM SO ŠTVORMESAČNOU STAROSTLIVOSŤOU. ČO SA ZA TIE 4 MESIACE ZMENILO VO VAŠOM ŽIVOTE?

"Čo Vám budem hovoriť, jednoducho som rád, že sa cítim omnoho lepšie a krvné testy potvrdili moje správne rozhodnutie. Váha išla dole za čo som vďačný pani Mgr. Balogovej a otvorila mi oči, že stravovať sa dá aj ináč a to aj lepšie."

"V prvom rade to bol pohľad na moju diagnózu, jej vážnosť. V druhom rade sa mi zmenili moje stravovacie návyky."

"Veľmi veľa. Zmenila sa moja vedomosť o zdravej výžive. Naučila som sa správne a hlavne zdravo stravovať, schudla som, odbúrala som aj niektoré lieky a upravila sa cukrovka."

"Stravou sa dá veľa dosiahnuť – znížiť glykémie, cholesterol, váhu. Total ma „nakoplo“."


AKÉ JE NAJVÄČŠIE PLUS A MÍNUS VÝŽIVOVEJ PORADNE DIABUTIK?

"Najväčší plus bol pre mňa prístup, ktorý nebol direktívny, ale bol komunikatívny, dobre vysvetlené a písomne doložené výtlačkami ako sa mám stravovať, za ktoré som jej vďačný. Mínus? Uvítal by som bezbariérový prístup do poradne."

"Nemyslím si, že poradňa diabutik má nejaké mínus. Najväčšie plus vidím v nasmerovaní klientov k zlepšeniu ich zdravia a k lepšej kvalite života s touto diagnózou."

"Ako plus označujem na prvom mieste prístup pani Balogovej. Je to človek, ktorý sa vám venuje, vysvetľuje a hlavne radí, čo je pre vás najlepšie a najdôležitejšie. So mnou sa natrápila, ale výsledok je dobrý."

"Len PLUSY – individuálny prístup, všetky rady a finty šité na mieru. A hlavne pomáha človek, ktorý má sám DM."


ODPORUČILI BY STE NAVŠTÍVIŤ TÚTO PORADŇU AJ OSTATNÝM?

"Vrele odporúčam, aj som postúpil adresu."

"Samozrejme."

"Určite, každému, kto má zdravotné problémy."

"Určite ÁNO!"

Použité zdroje:
Mgr. Stanislava Balogová, výživový špecialista