keď chudnutie je radosť

KEĎ CHUDNUTIE JE RADOSŤ


Nie je diéta ako diéta a o tom,
prečo by ste mali ochutnať práve tú moju.


To, ako dlho dokážu jednotlivci dodržiavať istú diétu, závisí predovšetkým od náročnosti typu diéty. Z tohto dôvodu sa snažím každému klientovi vytvoriť individuálny model stravovania, ktorý nepripomína diétu v zmysle hladovania a striktných obmedzení. Naopak, do jedálnička na mieru sa snažím zahrnúť čo najširší podiel vhodných potravín pre konkrétneho klienta vzhľadom na jeho vek, pohlavie, zdravotný stav, biochemický rozbor krvi, metabolický typ, chuťové preferencie, životný štýl a najmä jeho cieľ. Na základe diagnostiky následne vypracujem spomínaný individuálny stravovací plán.

Mgr.Stanislava Balogová - výživový poradca - prečo by ste mali ochutnať práve tú moju diétu

Obrovský význam pre dosiahnutie odlišných cieľov mojich klientov má zloženie jedla, teda správna kombinácia jednotlivých surovín v jedle.

Obrovský význam pre dosiahnutie odlišných
cieľov mojich klientov má zloženie jedla.


Kľúčové je obmedziť, alebo dokonca na určité obdobie úplne zo stravy vylúčiť potraviny pre jednotlivca nevhodné a upriamiť pozornosť na zoznam vhodných potravín. Pre každého z nás je však zoznam vhodných a nevhodných potravín jedinečný.

Pri dodržiavaní takéhoto typu stravovania by zároveň nikto nemal mať pocit obmedzenia diétou. Ide skôr o štýl zdravého stravovania s mikroskopickým prihliadnutím na potreby jednotlivca. Preto si takúto - dalo by sa povedať svoju - diétu osvojí každý pomerne rýchlo a prijme ju za svoju prirodzene či intuitívne zvolenú, najmä vďaka pozitívnym estetickým a terapeutickým výsledkom, ktoré sa pomocou diéty zaručene dostavia.

Ako som už spomenula, ciele mojich klientov sa líšia. Hoci nadváha či obezita trápi väčšinu z nich, nutričné poradenstvo a vhodne nastavený výživový plán poskytujem často pacientom s rôznymi civilizačnými ochoreniami ako je cukrovka, alergie, tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak či cholesterol a mnohé iné.

Ide skôr o štýl zdravého stravovania
s mikroskopickým prihliadnutím na potreby jednotlivca.


Medzi mojich klientov patria ako mladé mamičky na materskej dovolenke, tak časovo vyťažení pracujúci ľudia, ale aj dôchodcovia zvyčajne trpiaci podvýživou. Väčšine z nich však vyhovujú jedlá nenáročné na prípravu a čas, takže sa usilujem svojim klientom vyhovieť aj po tejto stránke.

Z mojich osobných aj pracovných skúseností môžem potvrdiť, že ľuďom trpiacim obezitou či nebezpečnými civilizačnými ochoreniami je možné pomôcť jednoduchou úpravou stravy. V mojej výživovej poradni diabutik sú však vítaní aj úplne zdraví ľudia, ktorí si chcú pevné zdravie zachovať. Preto ak patríte do menovanej skupiny, neváhajte ma kontaktovať a objednajte sa na konzultáciu zdarma.


Použité zdroje:
Mgr. Stanislava Balogová, výživový špecialista