ako byť v pohode celý rok

AKO BYŤ V POHODE PO CELÝ ROK


Ako zvládnuť ďalší rok s plným nasadením, nevyhorieť, neochorieť, zvládať prácu aj rodinu a byť v pohode? Odborníci na psychológiu, výživu aj fyzickú aktivitu poradia ako na to.


Mgr.Stanislava Balogová - výživový poradca - ako byť v pohode celý rok

PhDr. Zuzana Ondrejková, psychologička

Psychická pohoda úzko súvisí so psychickou odolnosťou. To znamená, že človek je schopný vyvíjať sa normálnym spôsobom napriek nepriaznivým okolnostiam. K tomu nám pomáhajú naše tri oblasti – kognitívna, emocionálna a sociálna. Ak rok chceme prežiť v pohode, mali by sme mať aspoň predstavu o tom, čo chceme dosiahnuť, mali by sme vnímať emócie aj pozitívne, aj negatívne, pracovať na ich zvládaní a mať okolo seba kamarátov, ktorí nás podporujú a dávajú spätnú väzbu.



ČO NÁM MÔŽE NAJVIAC NARÚŠAŤ PSYCHICKÚ POHODU?

Z praxe vidím, že ľudí najviac zaťažujú zlé vzťahy či už na pracovisku, alebo doma. Nie každý disponuje dobrými komunikačnými schopnosťami, a teda nedokáže jasne odkomunikovať nastavenie pravidiel alebo vyjadriť pocity. Výrazným faktorom bývajú finančné problémy, zadlženosť, tlak na splácanie pôžičiek. Ak sa k tomu pridá tlak zo strany rodiny a požiadavky na ďalšie nečakané výdavky, dotyčný je veľmi rýchlo frustrovaný.


DÁ SA UDRŽAŤ POHODA, AK MÁME VEĽA PRÁCE, DLHY, STRES?

Ak máme dobré stratégie na zvládanie náročných období, dokážeme sa ľahšie udržať v pohode. Občas pomáha jednoduché uvedomenie si, že nevládzeme a dáme si pauzu. Ak mám veľa práce, nebudem v práci 12 hodín. Ak som zavalená problémami, ľahšie ich vyriešim, ak si doprajem odstup a využijem chvíľu na spísanie zoznamu, do čoho sa pustím najskôr a čo môže počkať. V rodine často trpia matky neustálym tlakom a požiadavkami zo strany detí. Tlak nebude menší, ale jedna káva alebo čaj môže výrazne pomôcť k pohode.


SÚ NEJAKÉ KONKRÉTNE KROKY, AKO UDRŽAŤ PSYCHICKÚ POHODU?

V budovaní psychickej pohody veľmi pomáha uvedomiť si základné veci – čo chcem a čo nechcem, prípadne, čo práve potrebujem? Ako prijímam pomoc okolia? Ako pracujem s vlastnými emóciami? Ak nezvládam situáciu, treba zavolať niekomu, komu sa môžem vyžalovať a komu dôverujem, a tým si často ujasním aké ďalšie kroky môžem a mám spraviť. Rovnako oddych a dobré vzťahy robia zázraky.




Mgr. Stanislava Balogová, výživová špecialistka

AKO NÁM MÔŽE POMÔCŤ STRAVA, ABY SME SA NECÍTILI UNAVENÍ?

V prvom rade treba staviť na jej kvalitu, nie kvantitu. Koniec koncov, menšia porcia kvalitného jedla zasýti nadlhšie než množstvo lacných potravín s nulovou výživovou hodnotou. Bežné slovenské strukoviny, orechy, semiačka, ale aj minerálne vody bohaté na horčík vás pri pravidelnej konzumácii zbavia únavy a svalovej slabosti, pričom ovocie, listová zelenina, fermentovaná zelenina, komplexné sacharidy a mäso sa postarajú o obnovu buniek, štiepenie zužitkovaných škrobov či tvorbu červených krviniek, čím podporíte činnosť nervovej sústavy, ako aj imunitného systému.


AKO SA MÁME STRAVOVAŤ, ABY STRAVA NEBOLA NA ŠKODU (PRIBERANIE, OBEZITA)?

Myslím si, že nemožno stanoviť všeobecné pravidlá zdravého stravovania. Ak chcete schudnúť pomocou stravy, udržať si štíhlu líniu, prípadne sa zbaviť konkrétneho zdravotného problému, odporúčam vám vyhľadať vo svojom okolí profesionálneho výživového poradcu, ktorý vám pomôže vypracovať jedálny lístok na mieru. V takomto prípade to určite stojí za to. Ak by som však mala vyzdvihnúť jedinú zásadu zdravého stravovania, bola by to pravdepodobne dúhová diéta. Tak ako si s obľubou vyberáme farebné odevy, mali by sme dbať aj o farebnosť nášho taniera. Môže to znieť ako klišé, no v skutočnosti je omnoho dôležitejšie to, čo dávame do seba než na seba.


KOĽKO JEDLA ZA DEŇ POTREBUJEME? AKO SI ROZLOŽIŤ JEDLO?

Jedlo treba prispôsobiť individuálnym potrebám konzumenta. To znamená, že jednotný model stravovania určite neplatí pre všetkých. Aby nám strava prospievala a nie naopak, denné menu treba plánovať a pripravovať tak, aby pokrylo, ale nepresiahlo náš energetický výdaj a zároveň, aby obsahovalo zložky najviac potrebné pre náš organizmus, čo závisí od rôznych faktorov, ako napríklad náš zdravotný stav, pracovné vyťaženie, kvalita spánku, genetické predispozície a iné.


ČO JE NAJDÔLEŽITEJŠIE DODRŽIAVAŤ PRI STRAVOVANÍ, ABY SME SI UDRŽALI ZDRAVIE?

Kľúčové je správne zloženie jedla, a to pre každého z nás bez výnimky. Z jednoduchého dôvodu - lebo to je to, čo nám pomáha udržať zdravie po celý rok.




Ľuboš Gsch, osobný tréner

Cvičenie treba brať nielen ako prostriedok tvarovania tela. Ide o proces, ktorého (pozitívnym) následkom je vplyv na celý organizmus vrátane vitálnych funkcií, funkčnosti tela, duševnej stránky a hormonálnej rovnováhy. Všeobecne podporuje imunitu a celkovú obranyschopnosť tela. Samozrejme, zlepšuje náladu aj náhľad na život. Na udržanie zdravia je po zohľadnení premenných (spánok, strava, režim a ďalšie) dostačujúci objem 2-3 tréningov v týždni, ktoré trvajú asi jednu hodinu.



AK CHCEM DOSIAHNUŤ NEJAKÚ ZMENU POMOCOU CVIČENIA, AKO NA TO?

Ak chcete popracovať na zmene proporcií a zlepšení zdravia, tréningy treba znásobiť. Odporúča sa tri – až šesťkrát do týždňa v trvaní 20 až 60 minút. Treba individuálne posudzovať druh, skladbu aj objem tréningu vrátane preferencií jedinca. Mali by sme prioritne vykonávať takú aktivitu, ku ktorej máme blízko, napriek tomu, že môžu byť efektívnejšie metódy na dosiahnutie cieľa. Prioritou by malo byť, aby trénujúci mal z aktivity radosť.


AKO DOSIAHNUŤ, ABY NÁS CVIČENIE BAVILO?

V prípade, že je aktivita správne zvolená, netreba sa do nej nútiť a ide ľahšie. Preto ju možno vykonávať častejšie a najmä s menším úsilím. Práve vtedy napĺňa cvičenie oveľa lepšie a jednoduchšie všetky prínosy cvičenia.


AKÉ CVIČENIE NAJVIAC POMÁHA UDRŽAŤ TELO V KONDÍCII?

Cvičenie by malo byť kombináciou silového a vytrvalostného zaťaženia. Silová zložka stimuluje svaly a výkonnosť. Vytrvalostná zložka vitalizuje srdce. Celkové zlepšenie a udržanie zdravia však napriek svojej dôležitosti často nie je prioritou. Tou sa stáva čoraz viac tvarovanie tela a psychohygiena.


ČO JE PODĽA VÁS PRI CVIČENÍ NAJDÔLEŽTEJŠIE?

Pri napĺňaní týchto cieľov je dôležité zostať „triezvy“, keďže ani príliš veľa cvičenia nie je vhodné pre organizmus. Ak je aktivity mnoho, dochádza k únave, pretrénovaniu a nedostatku energie. Sekundárne dochádza k narúšaniu ostatných aspektov života. Možno trénovať vo zvýšenej miere, vtedy treba zohľadňovať dostatok regenerácie a režimu. Režim vo význame času bez stresových faktorov. Mnoho ľudí začne trénovať a postupne prejde k výrazne väčšiemu počtu tréningov. Nemožno však objemne trénovať bez potrebného zvýšenia času a faktorov regenerácie.





Použité zdroje:
týždenník NOVÝ ČAS PRE ŽENY, 2/2020