Ako vzniká cukrovka a existuje prevencia?

Ako vzniká cukrovka a existuje prevencia?


Začína to zväčša celkom nevinne. Pri preventívnej prehliadke alebo pri predoperačnom vyšetrení Vám len tak mimochodom oznámia, že by ste mali navštíviť špecialistu, diabetológa, lebo máte zvýšenú hladinu cukru v krvi. Diagnóza: cukrovka. Nič Vás nebolí, cítite sa dobre, tak vyšetrenie odkladáte. Prípadne mávate častejšie infekcie dýchacích a močových ciest, nehojace sa rany, začali ste horšie vidieť. Zľaknete sa a poponáhľate sa objednať k lekárovi.

Stanislava Balogová - diabutik, cukrovka a prevncia Diabetes mellitus je ochorenie látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín, ktorého prvým príznakom je zvýšená hladina cukru v krvi. Často bývajú prítomné len nešpecifické ťažkosti ako únava a dlhšie trvajúce zápaly. Z tohto dôvodu sa táto zákerná choroba zvyčajne odhalí iba náhodne. Obraz rozvinutej cukrovky sa skladá z nevysvetliteľného chudnutia, nadmerného smädu, pitia veľkého množstva tekutín a častejšieho močenia, niekedy i desaťkrát za noc.

Základné delenie je na diabetes mellitus 1. typu a 2. typu. Pri cukrovke 1. typu ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus vytvára protilátky proti vlastným B-bunkám pankreasu, ktoré tvoria inzulín. Keď dôjde k úplnému zničeniu týchto buniek podžalúdkovej žľazy, mladý človek, zväčša dieťa, sa stane úplne závislým od vonkajšieho podávania tohto hormónu. Inzulín, ako jediný v tele, je zodpovedný za vstup energie – glukózy, do buniek. Pri jeho nedostatku telo hladuje, ale krv je plná cukru, ktorý nevie využiť. Ako palivo používa tuky, pri ktorých pálení vzniká acetón, ktorý je cítiť z dychu.

Cukrovka 2. typu sa považuje za novodobú epidémiu. Je vysoko dedičná, ale ak by sme žili zdravo, nikdy by sa neprejavila. Pima Indiáni v Severnej Amerike si behali po stepi, boli štíhli a zdraví. Keď ich však zatvorili do rezervácie s prístupom k výdobytkom modernej doby, sadli si k televízoru s hamburgerom, ktorý nemuseli „uloviť“, pribrali a 50% z nich dostalo diabetes... Pri tomto druhu cukrovky ide zväčša o kombináciu zníženej tvorby (genetika) a nedostatočného využitia inzulínu (zlý životný štýl). Ak totiž jete viac ako spálite, nadbytočná energia sa Vám uloží takmer určite ako pneumatika okolo pása. Obvod pása je veľmi dobrý ukazovateľ Vášho metabolického zdravia. U žien je riziková hodnota viac ako 80 cm a u mužov viac ako 94 cm. Nadmerný vnútrobrušný tuk je pokladaný za endokrinný orgán, ktorý vylučuje hormóny pôsobiace opačne ako inzulín a predpokladá sa, že je zodpovedný okrem cukrovky aj za zvýšenú hladinu cholesterolu a rast krvného tlaku. Niekedy už aj zdanlivo minimálny pokles hmotnosti o 2-3 kg vedie k výraznému zlepšeniu kontroly cukrovky, tlaku a cholesterolu.

Na Slovensku je odhadom 400 tisíc diabetikov a približne jedna tretina o svojej chorobe nevie. Populácia starne, priberá a chorľavie. Problémom je, že cukrovka nebolí. Nezriedka sa preto stáva, že je diagnostikovaná neskoro, keď sú už rozvinuté takzvané neskoré komplikácie. Dlhodobo zvýšená hladinu cukru v krvi totiž nenávratne poškodzuje cievy a nervy v celom tele. Rozlišujeme mikrovaskulárne a makrovaskulárne komplikácie cukrovky. Mikrovaskulárne komplikácie sú typické pre cukrovku a výrazne zhoršujú kvalitu života diabetika, nehovoriac o ekonomickej záťaži pre spoločnosť a sociálnom dosahu na rodinu. Najviac klientov dialyzačných oddelení sú práve diabetici, ktorým pre nedostatočne kontrolovanú cukrovku zlyhali obličky (diabetická nefropatia). Pri poškodení nervov (diabetická neuropatia) a ciev vznikajú ťažko sa hojace rany, ktoré môžu viesť až k amputácii dolnej končatiny. Nakoniec poškodenie sietnice očí (diabetická retinopatia) nezriedka spôsobí až slepotu.

Makrovaskulárne komplikácie sú príčinou zvýšenej úmrtnosti diabetikov. Smrtiace kvarteto (obezita, cukrovka, zvýšený tlak a cholesterol) spoločne s fajčením poškodzujú cievy a vedú ku kôrnateniu tepien (obávaná ateroskleróza). Najčastejšie bývajú poškodené cievy v mozgu (porážka), na srdci (infarkt myokardu) alebo na dolných končatinách (ischemická choroba dolných končatín, krívanie pri chôdzi).

Moderná doba, okrem civilizačných chorôb, so sebou prináša aj pozitíva v zmysle nových možností liečby. Keďže je diabetikov veľa, dynamický farmakologický výskum v poslednom desaťročí priniesol mnohé účinné a bezpečné lieky na zvládnutie cukrovky, ktoré okrem cukru pozitívne ovplyvňujú aj srdcovocievny sytém (GLP-1 analógy, SGLT-2 inhibítory). Na poli inzulínovej liečby máme k dispozícii stále modernejšie tzv. inzulínové analógy, ktoré majú profil účinku čo najviac napodobňujúci ľudské telo. Inzulínová pumpa v kombinácii s glukózovým senzorom je už veľmi blízko idey umelého pankreasu. V oblasti pomôcok sa zvyšuje presnosť a spoľahlivosť glukomerov (prístroj na domáce meranie cukru).

Jedinou cestou je prevencia. Každý by mal prevziať zodpovednosť za svoje zdravie. Ideálne by bolo, keby bol každý sám sebe lekárom. Ľudia, ktorí sa dožívajú v zdraví a šťastí vysokého veku, sa celý deň prirodzene hýbu, neprejedajú sa, udržiavajú si primeranú hmotnosť, jedia veľa strukovín, málo mäsa, nefajčia, venujú sa rodine a vedia spomaliť.

MUDR. BARBORA ZOBOKOVÁ, DIABETOLOGICKÁ AMBULANCIA SIN AZUCAR S.R.O.

Použité zdroje:
http://www.modernamedicina.sk/inovativna-medicina/ako-vznika-cukrovka-a-existuje-prevencia