ako efektívne merať glykémie

Ako efektívne merať glykémie


Ak máte cukrovku, je nevyhnutné, aby ste sa naučili účinne testovať hladinu cukru v krvi za účelom udržať si hladinu glukózy pod kontrolou. Výsledky štúdie s viac ako 5 000 diabetikmi ukázali, že aj tí, ktorí neužívajú antidiabetiká, majú lepšiu kontrolu diabetu ak sa pravidelne testujú. Pri kontinuálnom meraní glykémie sa u účastníkov štúdie o tretinu znížilo aj riziko predčasného poškodenia obličiek, mŕtvice a úmrtia na príčiny súvisiace s diabetom. Sacha Uelmen, RDN, CDE riaditeľka výživy pre Americkú diabetologickú asociáciu ADA sa vyjadrila, že ľudia by sa z kontroly ich krvného cukru mali zakaždým aj niečo naučiť!

Stanislava Balogová - diabutik, meranie glykémie Jedna z najväčších chýb, ktorú ľudia robia, je meranie glykémie z bruška prsta. Bruško prsta je najcitlivejším miestom, nachádzajú sa na ňom nervové zakončenia, preto testovanie môže byť bolestivé. Lepšie urobíte ak si spojíte ruky dlaňami a zatlačíte. Potom si merajte glykémiu z okrajov prstov, ktoré sú viditeľné pri spojených dlaniach.

Problémom je často aj nesprávna hygiena rúk. Ľudia predtým ako si idú vytiahnuť testovací prúžok, namiesto umytia rúk si prsty oblížu. Čokoľvek ste však mali v ústach je aj na vašich prstoch a pravdepodobne to bude zachytené glukomerom. Ak ste jedli napr. pomaranč, znamená to, že budete mať sladký prst. Chybná hodnota glykémie môže byť nameraná aj v prípade, že ste si odoberali krv z prsta, ktorý je zašpinený či zaolejovaný. Pozor by ste si mali taktiež dať na kozmetické prípravky a ich zloženie. Takže tu platí zásada: miesto odberu musí byť dostatočne umyté a vysušené, aby sa z jeho povrchu nedostala na testovací prúžok látka, ktorá by chemickou cestou mohla ovplyvniť presnosť merania. To platí aj o dezinfekčných prostriedkoch, ktoré navyše prsty vysušujú a môžu spôsobiť štípanie.

Nie je vhodné ani dlhodobé meranie glykémie z toho istého prsta. Ľudia sa obvykle rozhodnú na testovanie používať jeden prst a rovnaké miesto. No striedanie prstov umožňuje rýchlejšie uzdravenie miesta vpichu čím zabránite vzniku pľuzgierov a vyhnete sa bolesti spôsobenej opakovanými vpichmi. Pre minimálnu bolestivosť a najpresnejšie výsledky budete na meranie glykémie potrebovať spoľahlivé zásoby: lancety, funkčný glukomer a výrobcom odporúčané testovacie prúžky. Šetrenie týmito pomôckami sa však nevypláca! Lancety sú zo začiatku ostré, ale rýchlo sa zatupia a pri opakovanom používaní začnú spôsobovať bolesť. Taktiež výsledkom používania starých či zle uskladnených prúžkov sú nepresné hodnoty. Preto je nutné sledovať ich expiračnú dobu a skladovať ich v uzavretej nádobe ideálne na suchom mieste pri teplote do 25°C.

Mali by ste dôkladne poznať aj svoj glukomer. V každom prípade si prečítajte návod na použitie. Keď budete ovládať čo znamenajú jednotlivé skratky, nebudete z výsledku vášho glukomera nikdy zmätení. Kvalitu merania ovplyvňuje aj teplota či nadmorská výška, preto svoj glukomer ochraňujte. V letných horúčavách nie je vhodné vystavovať glukomer na slnku ale uschovávať ho v chladiacom puzdre. Naopak v zime ho môžete nosiť vo vyhriatom vnútornom vrecku svojho kabátu.

Veľmi dôležité je správne načasované meranie hladiny krvného cukru. Vedieť kedy si glykémiu zmerať vám môže pomôcť lepšie zvládať diabetes. Ľudia si často merajú glykémiu polhodinu alebo hodinu po jedle, čo je oveľa skôr než odporúčajú odborníci. Meranie glykémie príliš skoro po jedle vám pravdepodobne poskytne príliš vysoké čísla. Zmerajte si hladinu krvného cukru nalačno a urobte tak aj pred každým jedlom. Následne počkajte a glykémiu si zmerajte najskôr o dve hodiny po jedle, aby ste získali čo najpresnejšie hodnoty. Lekári diabetikom odporúčajú spraviť aspoň raz za 14 dní tzv. veľký profil, čo znamená zmerať si glykémiu 7-8 krát za deň. Je to veľmi dôležité, nakoľko pár náhodných odberov vás nenaučí ako si správne upraviť liečbu.

Ak si však pravidelne meriate glykémie bez toho, aby ste skutočne rozumeli výsledným hodnotám, zrejme len plytváte prúžkami. Napríklad výsledky získané pred spaním a ráno spolu súvisia, ale potrebujete vedieť prečo a ako, aby ste v prípade potreby mohli vykonať zmeny. Ak svojim nameraným hodnotám nerozumiete, poproste svojho diabetológa alebo výživového špecialistu o vysvetlenie. Premýšľajte o testovaní ako o spôsobe zistiť viac o vašom tele, ako reaguje na zmeny v liečbe, strave, aktivite či v spánku a nie len ako o rutine, ktorú musíte dodržiavať. Pokiaľ sa z výsledkov meraní učíte, ste na tej správnej ceste.


Použité zdroje:
https://www.everydayhealth.com/diabetes/living-with/blood-sugar-testing-mistakes-avoid/#understand-diabetes-testing
https://www.varimediabetikom.sk/diagnoza-dm/liecba-cukrovky/najcastejsie-chyby-pri-merani-glykemie