môj univerzálny recept na detoxikáciu

MÔJ UNIVERZÁLNY RECEPT NA DETOXIKÁCIU


Mgr.Stanislava Balogová - výživový poradca - Môj univerzálny recept na detoxikáciu

Únava, kožné problémy a tráviace ťažkosti môžu byť signálom toho, že naše telo potrebuje „upratať“. Hoci organizmus má vlastné očistné procesy, cielená detoxikácia je potrebná a týka sa nás všetkých. Myslí si to výživová špecialistka Stanislava Balogová. Jar je na to vhodným obdobím.

„Ak sa človek dlhodobo stravuje zdravo, práve to je veľmi účinný a permanentný spôsob detoxu,“ hovorí S. Balogová. Nejde tu však o žiadne krátkodobé očisty, to podľa nej nestačí. „Žiaľ žijeme v prostredí bohatom na toxíny a tie za krátke obdobie nevyženieme odnikiaľ – ani z tela. Chce to pravidelné upratovanie.“ Zvýšenú pozornosť detoxikácii by podľa nej mali venovať najmä ľudia s poruchami metabolizmu, napríklad s diabetes. Určite však nie v podobe nejakej drastickej diéty. Cukrovkári by nemali zabúdať na pravidelný prísun antioxidantov.



TELO MÁ VLASTNÉ OČISTNÉ MECHANIZMY

Keď hovoríme o detoxikácii, vravíme vlastne o vnútornej očiste tela. Zdravý organizmus má zabudovaný vlastný mechanizmus samoočisťovania. Ako hovorí Stanislava Balogová, samočistiace procesy v tele prebiehajú v noci aj počas dňa s pomocou vylučovacích orgánov, teda pomocou obličiek, pečene, pľúc, kože či čriev. „Napríklad všade tam, kde sú v organizme sliznice, si telo vytvorí sekrét a snaží sa škodlivé látky z tela vylúčiť. Preto človek kašle, smrká, potí sa a pravidelne navštevuje toaletu,“ vysvetľuje výživová poradkyňa s tým, že očista na psychickej úrovni sa môže prejaviť plačom alebo nervozitou. Na infekciu v tele reaguje lymfatický systém horúčkou, čím sa vlastne snaží bakteriálne či vírusové škodliviny spáliť.


ZNEČISŤUJE AJ NEZDRAVÁ STRAVA

Pokiaľ by sme dodržiavali pravidlá racionálneho stravovania, nebolo by podľa S. Balogovej nutné detoxikovať organizmus. Základným problémom je, že jeme príliš veľa. „Kvantita jedla u väčšiny ľudí nezodpovedá ich fyzickému výdaju, okrem toho nemáme taniere plné zdravého jedla. Jeme priveľa priemyselne spracovaných, teda znehodnotených potravín,“ dodáva. Prejavy znečisteného organizmu môžu byť podľa odborníčky rôzne, akútne aj chronické. „Ignorovať sa dlho nedajú. Môže ísť o únavu, kožné problémy migrény, hormonálnu nerovnováhu, tráviace ťažkosti alebo aj bolesti,“ uvádza.


OČISTE POMÔŽU ANTIOXIDANTY

Detoxikácii organizmu vo veľkej miere napomáhajú antioxidanty. „Sú to látky schopné znižovať koncentráciu voľných radikálov, ktoré sa v organizme podieľajú na rozvoji mnohých ochorení,“ vysvetľuje S. Balogová. Medzi antioxidanty patria selén, zinok, vitamín C, vitamín E, beta-karotén. Medzi rastlinné antioxidanty patria i ďalšie karotenoidy ako napríklad luteín a lykopén a samozrejme bioflavonoidy. „Antioxidanty je možné telu dodávať aj vo forme výživových doplnkov, prirodzenejšia cesta však je získať ich zo zeleniny, ovocia, byliniek a korenín,“ poznamenáva. Jednotlivé orgány možno podporiť okrem stravy aj bylinnými čajmi. Stanislava Balogová prizvukuje, že ak ste vo svete byliniek nováčikom, odporúča rôzne kombinácie a spôsob užívania konzultovať s odborníkom.


OČISTNÝ PROCES SA DÁ PODPORIŤ VIACERÝMI SPÔSOBMI

• na prvom mieste je zdravá výživa, takže úprava stravy a dostatočný pitný režim,
• potom je tu pohyb,
• účinné sú aj potné kúry, kúpeľ, sauna, masáže,
• nemali by sme zabúdať ani na psychogyhienu.

Špecialistka na výživu tvrdí, že toxíny do nášho organizmu vnikajú veľmi ľahko a dennodenne, nielen nezdravým jedlom, ale aj bežným nosením odevov či dýchaním exhalátov. „Takže ak si pôjdete zabehať, zvoľte si radšej lesný chodník ako centrálnu štvrť mesta,“ odporúča.


VHODNÝ ČAS NA DETOX JE JAR

Dvojnásobne to platí pre milovníkov tučných jedál, mastného mäsa či vianočných klobás a koláčov. „Pre túto skupinu ľudí to platí jednoznačne, keďže s veľkou pravdepodobnosťou celú zimu presedeli na gauči a narástla im okolo brucha pneumatika,“ myslí si S. Balogová. S jarou ľudia zisťujú, že oblečenie z minulej sezóny im je akési tesné. A tak sa rozhodnú pre očistu svojej pečene či už sami od seba alebo na radu svojho lekára.

Odborníčka tvrdí, že jar je pritom obdobie, keď nám detox ponúka samotná príroda. „Prebúdza sa po zimnom spánku a ponúka nám čerstvosť. Už na jar vám na salaši načapujú čerstvú žinčicu a na lúkach sa objavujú čerstvé bylinky ako napríklad žihľava či medvedí cesnak. Všetko, čo naša pečeň na jar potrebuje, nájdeme v prírode. Stačí ak si to prenesieme do kuchyne,“ odporúča.


DETOX VÔBEC NEMUSÍ BYŤ KOMPLIKOVANÝ

Odborníčka na výživu si myslí, že zo života sa vytratila jednoduchosť a ľudia si existenciu radi komplikujú pri každej príležitosti, a to aj pri detoxe. „Majú pocit, že detox môže byť účinný len za náročných podmienok. Sú jedinci, ktorí sa rozhodnú siahnuť hlboko do peňaženky, zadovážiť si niekoľko práškov a tinktúr, popri ich užívaní samozrejme hladovať a trpieť bolesťami celého tela, migrénami či dávením,“ hovorí s tým, že tejto stratégii nerozumie a už vôbec si ju nespája s reštartom zdravia.


AKÚ FORMU OČISTY TELA BY SAMA ODPORUČILA?

„Ľudia by v prvom rade mali navštíviť miestnu tržnicu, urobiť poriadne farebný nákup a spracovať ho šetrne a chutne vo vlastnej kuchyni. Popritom môžu popíjať šálku žihľavového či pestrecového čaju. Nezabúdať na pohyb, relax a dostatočný spánok. Myslím si, že takto nejako by mohol vyzerať univerzálny recept na detoxikáciu,“ dodáva.


Použité zdroje:
Mgr. Stanislava Balogová, časopis MOJE ZDRAVIE, marec 2019