Nádejná liečba diabetu na obzore!?

Nádejná liečba diabetu na obzore!?


Veľkovýroba inzulínu na liečbu diabetu začala v roku 1923 a od tohto momentu sa cukrovka zmenila z choroby smrteľnej na ochorenie chronické. Doposiaľ sa však nikomu nepodarilo vyvinúť taký liek, ktorý by diabetes 1. typu dokázal vyliečiť.

Stanislava Balogová - diabutik - liečba diabetu Vedci už niekoľko rokov hľadajú spôsob, ako ľuďom s diabetom minimálne život uľahčiť. Možno sa niektorí z vás dočítali, že Google vyvinul inteligentné kontaktné šošovky, ktoré by mali slúžiť diabetikom pri liečbe diabetu. Pýtate sa ako to funguje? Zdanlivo celkom jednoducho. V šošovke sa ukrýva senzor, ktorý dokáže priebežne sledovať hladinu cukru v krvi pomocou sĺz. Informácie o hodnotách sú následne prenášané do externého zariadenia bezdrôtovo, čo by mohlo nahradiť už roky zaužívaný spôsob merania glykémie pomocou glukomeru. Google plánoval svoje technologické know-how poskytnúť špecializovaným firmám, ktoré by tento mimoriadny nápad dotiahli do konca. Koncom roka 2018 však prišla nepriaznivá správa o tom, že Google šošovky napokon cukor v krvi merať nebudú. Dôvodom ukončenia vývoja špeciálnych šošoviek boli práve nepresne namerané hodnoty. Tento veľkolepý nápad, ktorý by diabetikom výrazne zjednodušil život, žiaľ musel byť zastavený.

V auguste 2018 sa opäť ľady pohli vďaka PhD. Študentovi z univerzity v Bristole Harry Dextecroixovi, ktorý si spolu so svojim profesorom Anthonym Davisom a obchodníkom menom Tom Smart založili firmu Ziylo so zameraním na liečbu diabetu. Netrvalo dlho a v laboratóriách Ziylo vznikol „inzulín“ reagujúci na glukózu a tento vydarený výskum by skutočne mohol zmeniť diabetikom život. Technológia vyvinutá spoločnosťou Ziylo by v princípe mohla vytvoriť inzulín reagujúci na hladinu krvného cukru tak, aby sa diabetickí pacienti vedeli vyhnúť rovnako hypoglykémiám ako aj hyperglykémiám. Nečudo, že firmu Ziylo kúpila dánska firma Novo Nordisk. Očakáva sa od nej, že vyvinie nový typ inzulínu s touto molekulou čo by znamenalo ešte lepšiu inzulínovú liečbu ako je momentálne dostupná.

S výskumom liečby diabetu 1. typu nezaháľajú ani vedci v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Českej republike. Práve oni objavili mechanizmus na preprogramovanie buniek, aby začali tvoriť inzulín, čo dáva diabetikom nádej na úplné vyliečenie. Českí vedci predpokladajú, že k pacientom by sa táto metóda mohla dostať už v priebehu piatich rokov.

Podľa JDRF, vedúcej svetovej organizácie, ktorá financuje výskum diabetu 1. typu, liek na diabetes bude určite dostupný, je to údajne len otázkou času. Budem teda optimistická aj ja. Je začiatok nového roka a ja verím, že i tento rok prinesie výskumu týkajúceho sa diabetu 1. typu veľa ďalších úspechov.


Použité zdroje:
https://www.ikem.cz/cs/ikem-je-na-ceste-k-prelomu-v-lecbe-diabetu-1-typu/a-2890/
https://labiotech.eu/features/contact-lens-glucose-diabetes/
https://www.bbc.com/news/technology-46262520
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6081909/University-Bristol-graduates-company-sold-623million.html
The Diabetes Guide, 5 June 2016